Kolay Örgüler

Şiş Örgü Kirpi Bere Yapımı

Şiş Örgü Kirpi Bere Yapımı

Şiş örgü kirpi bere yapımı ilgi gören modeller arasında yer alır. Son yıllarda el örgüleri oldukça popüler bir hâle gelmiştir. Birçok model bulunur. Yapması size zor gelebilir fakat, bazı terimleri öğrenerek, siz de ev de istediğiniz örgü türünü yapabilirsiniz.  Hem hobi şeklinde ilgilenebilir, hem de isterseniz yapıp satabilirsiniz. Çoğu kişi çeyizlerinde el emeği örgülerin olmasını ister. İsterseniz sevdiğiniz birine hediye edebilirsiniz.  Özelikle bere oldukça sevilen ve talep edilen bir türdür. Çeşitli modeller de yapılabilir.  Şiş örgü kirpi bere yapımı da en sık tercih edilen modellerden biridir. Eğer bu örgü modeline başlayacaksınız, mutlaka örgü de geçen terimleri de bilmeniz gerekir.  Siz de bu örgü bereyi modelini kolayca yapabilirsiniz.

Şiş Örgü Kirpi Bere Nasıl Yapılır?

Bu model oldukça güzel ve değişiktir. 16 ilmek ile başlanır. İp tercihi size kalmıştır. İstediğiniz ipi seçebilirsiniz.  Genel de alize ip markası daha çok kullanılır. Şiş tercihi 3 mm olmalıdır. Lastik kısmı 90 ilmekle başlanır. İlerledikçe 22 ilmek arttırılarak devam edilir. Sonun da 112 ilmek el de edilir. 16 ‘ nın katları şeklinde olmalıdır. Uzunluğu istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Detaylı olarak yapılışı aşağıdaki gibidir.

Yapılışı; 112+1 =113 ilmek olacak şekilde başlanır. İlk sırada birleştirme yapılır. Ardından 2 ilmek birlikte alınır ve 112 ilmek olana kadar devam edilir.  Ardından lastik örülür.  Lastik  için bir ters bir düz model yapılır. 17 sıra yeterlidir olacaktır.

  1. Sıra; 1 düz bir dola şeklinde sağa yatış pozisyonunda kesilir. Yine 1 kere dolanıp, 2 ilmek arkadan batılır. Ardından 3 ilmek oluşur. Ortadaki ilmek üste gelecek şekilde olmalıdır. Yine bir dola 2 ilmek sol olacak şekilde sıra sonuna kadar devam edilir. 8 sıra boyunca bu şekilde devam edilir.
  2. Sıra; Bu sıraya başlanırken ilk olarak 1 sıra düz hem örülür.  Bu ilmek 2 kesilir. Daha sonra da kesmelerin yönü değişir. 1 düz dolanıp, 2 ilmek arkadan batıp kesilir. Bu şekilde devam edilir. 1 sıradaki gibi yapılır. Önemli olan her 8 sırada bir kesim yönünün değişmesidir. 6 kirpi oluşmaktadır. Şiş örgü kirpi bere yapımı için,  tepe kısmı içinde artırma yapılmaz. Kesme yaparak ilmek azaltılır.

Kirpi Bere Yapımı

Kirpi Bere Yapımı

Bir önceki yazımız olan Tığ Örgü Lastik Bere Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
4 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin4
Paylaş
Paylaş