Kolay Örgüler

Tığ İle Basit (Kolay) Patik Nasıl Örülür?

Tığ İle Basit (Kolay) Patik Nasıl Örülür?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Soğuk havalardaki en büyük dostumuz patiklerdir. Kısa sürede giyilen ve pratik taşınabilen bu ürünler, aslında basitçe örülebilir. Gün içinde hemen yapabileceğiniz örgü patik çeşitleri, kolayca kullanılabilir. Özellikle örgüye yeni başlayanlar için pratik olan bu ürünleri yapmak son derece kolaydır. Bunun için adım adım yapabileceğiniz patik çeşidini sizinle paylaşıyoruz.

  • Öncelikle patiği ayağınıza uygun örmelisiniz. Bunu örerken ayarlayabilirsiniz. Sadece ayağınıza uygun ölçüye kadar örmek yeterli olacaktır.
  • Bir ters bir düz örmeyi biliyorsanız bu patik basitçe yapılacaktır. Ama modeli şık hale getirmek için başlarını ve sonunu saç örgüsü yapalım.
  • Üç adet saç örgüsü örmeye başlayarak kalanı bir ters bir düz devam ettirelim.
  • Ayak ölçüsüne yaklaşırken kenarlarından kesmeye başlayalım.
  • Sonra parçaları dikerek patiğimizin şeklini tamamlayabiliriz.

Bu patiği istediğiniz ip türünden örebilirsiniz. Tığ ile örebileceğiniz gibi şişle de örgünüzü yapabilirsiniz. Ama ipliğin çok kalın olmaması gerekir. Çünkü kalın olan yünler ayağınızı rahat ettirmeyecektir.

Tığ İle Kolay Patik Yapılışı

Alize midi iple halka yaparak başlayacağınız örgüyü yalancı trabzonla doldurun. Toplam 10 tane yalancı trabzan sonrası halkayı kapatıp her deliğe ikişer adet yalancı trabzan yapmaya devam ediyoruz. Yani üst kısımda toplam 20 tane olması gerekiyor. Üçüncü sıraya ise bir tek iki çift örmeye devam ediyoruz. 8 sıra böyle devam ediyoruz sonra kesiyoruz. Patiğin kapan kısmının yarısını örmeye başlayarak yaban kısmını oluşturuyoruz. Çok basit olan tığ ile kolay patik çocuklar ya da büyükler için yapılabilir. İsterseni süs olsun diye kenarlarına başka renkle süs yapabilirsiniz.

Süslü Patik Yapımı

Süslü patikler yapmak için ipliklere boncuk geçirebilir, düğmelerle modeli şekillendirebilirsiniz. Son derece şık görünen patik ürünlerini üretmek istediğinizde basit olan modellerden başlayarak farklı renklerde patik yapabilirsiniz. Sevdiklerinize hediye edeceğiniz bu ürünlerle kışı daha sıcak geçirebilirsiniz.

Bu modelimizde yani tığla patik örgüsü yapımında patiği bitirdikten sonra kenarlarına oya işleyebilirsiniz. Hazır satılan oyaları patiği süslemek için kullanırken, estetik açıdan da güzel görünen bir ürün yapabilirsiniz. Evde terlik yerine bu patikleri giyinen birçok kişi var. Özellikle de çocuklar için süslü patikler yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Örgü Bot Patik Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ