Kolay Örgüler

Tığ İşi Şal, Yelek ve Battaniye Yapılışı

Tığ İşi Şal, Yelek ve Battaniye Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Tığ İşi Şal, Yelek ve Battaniye Yapılışı. Şal, yelek ve battaniyelerde kullanılan krokodil modelimizi anlatacağız. Bu model hem çok şık hem de yapımı oldukça kolaydır. Modelimizde şiş kullanmıyoruz, ipimize uygun tığ ile modelimizi yapacağız.

Şal, Yelek ve Battaniye İçin Krokodil Modelinin Anlatımı

Bu modeli her türlü örgülerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz ip yapacağınız modele uygun olmalıdır. Bu nedenle ip seçimine ekstra özen göstermeniz gerekir.

 • İlk etapta seçeceğiniz ipin kalitesi iyi olmalıdır. Seçeceğiniz ip yeleğe ve battaniyeye göre simli ya da pullu olabilir.
 • Eğer yelek ve  battaniye yapmak istiyorsanız, kare modeli ile tarifimize devam edeceğiz.
 • yelek yapımı için alizenin angora şal ipini semeniz doğru olacaktır. yine bu iple şal ve bebe battaniyesi de yapabilirsiniz.
 • Öncelikle yeleğinizin en boyu istediğiniz ebatta gelene kadar zincir çekmemiz gerekiyor.
 • Zincirleri bol ve gevşek çekmeye dikkat edelim, aksi halde yeleğinizde kasmalar ve potluklar meydana gelebilir.
 • Zincir aşaması bittiğinde, zincirlerin içine kutucuk oluşturmamız gerekiyor. Bunun için ikili tırabzan yapıyoruz. İkili tırabzan için iki zincir atlayıp diğer zincire geçiyoruz.
 • İkinci kutucuğa geçtiğimizde ise iki zincir çekip daha önce yaptığımız ikili tırabzanın dibine batıyoruz, yine dört zincir çekip dört zincir atlayıp yine ikili tırabzan yapıyoruz.( yani burada kutucukların yanında ikili, iki adet sıramız olacak ve daha sonra kutucuklarımızı oluşturacağız)
 • Bu zincir sırasını sadece kutucuklar ile dolduruyoruz.
 • Başta çektiğimiz zinciri kutucuklar ile doldurduktan sonra dönüyoruz, burada yaptığımız kutucuklara krokodil modellerimizi uygulayacağız.
 • Krokodilllerimiz için her kutucuğa, 7 adet üçlü tırabzan yapıyoruz.
 • Yedi tane üçlü tırabzanlarımızı yaptığımızda, bir adet zincir çekiyoruz( zincir atılmadığında modelde büzülmeler olacaktır bu nedenle mutlaka bir adet zinciri çekmeyi unutmayalım)
 • Bir adet zincirimizi çektikten sonra ilk başta yaptığımız kutucuğun yanında bulunan tırabzanın içine batıyoruz. Daha sonra battığımız yere yine yedi adet üçlü tırabzan yapıyoruz.
 • Arık modelimizi diğer kutucuğa bağlayacağız. Sık iğne tekniği ile modelimizi kutucuğa bağlıyoruz ve modeli kapatıyoruz. İstediğimiz uzunlukta ve büyüklükte olana kadar modelimizi devam ettiriyoruz.

Tığ İşi Harika Yelek ve Battaniye Modelleri

Tığ İşi Harika Yelek ve Battaniye Modelleri
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Nohut Modeli Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ