Kolay Örgüler

Tığ İşi Sepet Çanta Nasıl Yapılır?

Tığ İşi Sepet Çanta Nasıl Yapılır?
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Tığ işi sepet çanta özellikle yaz aylarında canlı renkteki iplerle yapıldığında adam bir kombini ters sahibi edebilir. Tığ işi sepet çanta modeli ile evde kullanmak üzere organizer ve sepetler de üretilebilir.

El Yapımı Tığ İşi Çanta Yapılışı
El Yapımı Tığ İşi Çanta Yapılışı

Tığ İşi Sepet Çantanın Yapılışı

Tığ işi sepet çanta yaparken kullanılan ipin yapısı; başlama sayısını, sıra sayısını ve ihtiyaç duyulan yumak sayısını etkileyecektir. Penye ip kullanılarak yapılacak tığ işi sepet çantanın yapım aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • 7 adet zincir çekilerek başlanır.
 • 2 sıraya geçerken bir zincir çekilir ve sık iğne ile devam edilir.
 • Taban için 20 sıra sık iğne tamamlandığında düzgün durması açısından elde edilen parçanın etrafı da bir sıra sık iğne ile dönülür.
 • Çantanın tabanı oluştuktan sonra bir sıra son çerçevenin üzerine gelecek şekilde ilmek kaydırma yöntemi kullanılır.
 • Bir üst sırada sık iğne şeklinde çantanın duvarları örülmeye başlanır.
 • Çanta duvarları 20-25 santimetreye ulaşana kadar aynı şekilde işlem devam eder.
 • Çantanın örme işlemi bittiğinde en üst kısım isteğe göre kurdele kullanarak ya da tığ işi oyayla süslenerek şık bir görüntü sağlanabilir.
 • Örgü işlemi bittiğinde ister çanta askısı isterse iki yana takılacak büyük tutma halkalarıyla tığ işi sepet çanta tamamlanır.
 • Son 3 sırada parmak geçirme tekniği ile saçak yapılarak daha süslü bir çanta elde etmek mümkün.
 • Halkaları yerleştirilirken ölçülü olarak tam orta noktalar bulunmalıdır. Aksi takdirde çanta tutulurken dengesizlik yaratıp yamuk bir görüntü oluşturur.
Tığ İşi Örgü Çanta Modelleri
Tığ İşi Örgü Çanta Modelleri

Tığ İşi Sepet Çanta İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Tığ işi sepet çanta yapılırken 2 ana ve 1 yardımcı malzeme ihtiyacımız olacaktır. İhtiyaç duyulacak malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • 2 adet özel kesim penye ip (1,5 tanesi yeterli oluyor)
 • 5 milimetrelik örgü tığı
 • 2 adet çantalar için satılan metal tutma halkası
Tığ İşi Sepet Çanta Nasıl Yapılır
Tığ İşi Sepet Çanta Nasıl Yapılır

Tığ İşi Yuvarlak Sepet Çanta Nasıl Yapılır?

Tığ işi yuvarlak sepet çanta yapmak için taban kısmı hazırlanırken 3 3 zincirle başlanıp bu zincirin çevresinde sık iğne kullanılarak dönülür. Bu şekilde tığ işi sepet çanta için yuvarlak bir taban oluşturulur ve çantanın duvarları da daire şeklinde yükselir.

Sepet Çanta Yapımı DIY

Sepet Çanta Yapımı DIY
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Daha Fazla Oku

 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Daha Fazla Oku

 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Yünlü Tasarım Çanta Modelleri Yapımı başlıklı makalemizde Çanta Modelleri Yapımı, Şık ve Kolay Çanta Modelleri Yapımı ve tasarım çanta hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ