Kolay Örgüler

Tığ Oyaları Nasıl Yapılır?

Tığ Oyaları Nasıl Yapılır?

Geleneksel el sanatlarımızdan olan yazma kenar oyalarında en çok tığ ile yapılan modelleri görebiliyoruz. Özellikle anne ve ananelerimizin çeyizlerinde bir birinden farklı tığ oyalarını bulmamız mümkündür. Kendine has güzelliği ile görenleri büyüleyen tığ oyaları nasıl yapılır? Sorusunu bugün sizler için cevaplayacağım.

Tığ Oyası Taban Tekniği

 • Öncelikle yazma ve ip seçimizi yapalım, ip seçimi yapmak için  yazmanın kenar kısımlarına, orta kısmındaki güllerin rengine ve yaprakların yeşilinin tonuna dikkat edelim. (ipçiye yazmanızı götürebilirsiniz böylece daha net bir şekilde ip rengi seçmeniz mümkün olacaktır.)
 • Zemin için seçeceğiniz ip rengi yazmanın alt rengi ile bire bir uyumlu olmalıdır.
 • İlk etapta yazmamızı kendimize göre ters tutarak içe doğru kıvırma işlemi yapıyoruz. (kıvırma işinde çok kıvırmamaya özen gösterelim, aksi halde yazmanın kenar kısımları çok kaba durabilir.)
  kenar kısmını biraz içe doğru kıvırdıktan sonra yazmamıza sık iğne tekniği yapıyoruz bir adet, akabinde 2 zincir çekip yine sık iğne tekniği ile batıyoruz.
 • Bu işlemi yazmamızın dört kenarına uyguluyoruz.
 • Tığ oyasında çim yapma işlemi için minik örümcekler kullanabilirsiniz.( bu model her modele uyumlu olacaktır)

Tığ Oyasında Motif Yapma Teknikleri

Tığ oyamızda kenar bittikten sonra artık motif işlemlerine geçebiliriz. Burada istediğiniz modeli seçip anlatacağım teknikleri uygulayarak her modeli kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Tığ Oyası Yapılışı
Tığ Oyası Yapılışı
 • Öncelikle modeller örümcek yapılarak son şeklini alır. yani örneğin bir çiçek modeli yapacaksak burada halka kanarına minik örümcekler yaparak çiçeğimizin son şeklini verebiliriz.
 • Tığ oyası motiflerinde  kullanılan bir diğer teknik sihirli halka tekniğidir. Bu teknik ile nerede ise her modelinizde düzgün  bir form verebilirsiniz.
 • Öncelikle ipi parmağımıza dolayalım, dolama işleminde ipin ucunu iki parmağımızla tutalım daha sonra tığımız ile bir sık iğneli düğüm atıp sihirli halkamızı parmağımızdan çıkaralım ve ipin ucunu olabildiğince kendimize doğru çekelim. Halka kapandığında motifler daha şık görünecektir.
 • Tığ oyası yapacaklar kesinlikle şu tekniği de bilmelidir; hiçbir zaman modelleri aşırı sıkı yapmıyoruz ya da aşırı gevşek yapmıyoruz. Aksi halde tığ oyası başarıya uğramaz.

Bir önceki yazımız olan Boncuklu Kır Çiçekleri Tığ Oyası Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
268 Paylaşımlar
Paylaş3
Tweetle
Pin265
Paylaş
Paylaş