Kolay Örgüler

Uğur Böceği Paspas Yapımı

Uğur Böceği Paspas Yapımı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Uğur böceği şeklinde paspas, hem tığ hem de şişler ile yapılabilen örgü ürünleri arasındadır. Ancak bu paspaslar şiş ile örüldüğü zaman çok daha kolay yapılabilmektedir. Tığ ile örülen paspasların kullanımı şiş ile örülenler ile aynı olsa da, daha zor yapılırlar. Uğur böceği paspas yapımı için uygulanması gereken adımlar şunlardır:

 • 60 ilmek ile örülmeye başlanır.
 • 5 diş haraşo sırası örülür. Daha sonra 55 ilmek örülerek geri dönülür.
 • Diğer sırada ise aynı mantık ile 50 ilmek örülür ve son 5 ilmek kalana kadar devam edilir.
 • 60 ilmek devam edilir ve yuvarlak bir şekil tamamlanmış olur.
 • Yuvarlağın oluşmasından sonra, 5 sıra daha devam edilerek bitirilir.
 • Toplamda 10 ilek haraşo örülen yerden ilmek çıkarılır ve 4 sıra örülür.
 • Örme işleminin devam edilmesinden sonra her iki taraftan eksiltilir. Eksiltilecek ilmek sayısı bu noktada belli değildir çünkü paspasta uğur böceğinin kafasının ne kadar olması isteniyorsa ölçüsünün o kadar olması yeterli olacaktır.
 • Kafasının tamamlanması ile beraber uğur böceği bitecektir. Daha sonra 6 adet siyah renk yuvarlak örülür. Bu yuvarlaklar uğur böceği üzerindeki benekler olacaktır. 10- 12 ilmek ile yapılmaları yeterli olacaktır.
 • Benekler paspasa dikilir ve paspas kullanılmaya başlanır.

Uğur Böceği Paspas Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Uğur böcekli paspas malzemeleri, şunlardır:

 • Kırmızı ve siyah renklerde ip
 • Şiş
 • Makas
 • Dikiş için iğne

Uğur böceği paspas yapımı için çoğunlukla kalın veya sakallı ip kullanıldığı bilinir. Sakallı iple örülen uğur böcekli paspaslar çok dayanıklı olmazlar. Bundan dolayı uzun süre kullanılmak istenen paspasların daha kalın iple örülmesi daha doğru bir tercih olacaktır.

Uğur Böceği Paspas Yapımı Ne Kadar Sürer?

Uğur böcekli paspasın örülmesi, sürekli olarak yapıldığı zaman 3- 4 saat içinde hızlıca bitecektir. Uğur böceği paspas yapımı kalın iple yapılması sayesinde hızlı bir şekilde uzayacak ve paspası ören kişileri çok yormayacaktır. Dikim işlemleri ile beraber yaklaşık 5 saat içinde paspas kullanıma hazır hale gelir.

Görünüşü Hayran Bırakan Uğur Böceği Paspas Yapılışı

Görünüşü Hayran Bırakan Uğur Böceği Paspas Yapılışı
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Salopet Elbise Nasıl Dikilir? başlıklı makalemizde elbise ve salopet hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ