Kolay Örgüler

Yeni Pırpırlı Keloğlan Oyası Yapılışı

Yeni Pırpırlı Keloğlan Oyası Yapılışı

Pırpırlı oya modelleri iğne oyası modelleri arasında oldukça beğenilmekte olup yeni pırpırlı keloğlan oyası modeli son dönemde oldukça büyük ilgi görüyor.

Yeni Pırpırlı Keloğlan Oyası Nasıl Yapılır?

Bu yeni model de gerekli işlemlere başlamadan önce yazma kenarına zürafa işlenmek suretiyle hazır duruma getiriliyor. İlk sıradaki zürafaya batmak suretiyle ara motiflerin yapıma aşamasına geçiliyor. Zürafa içine üç tane pırpır uygulaması yapılıyor. Daha sonra ise 3 adet zürafa atlanma işlemi yapılıyor. 4. Zürafada ise girilerek bir göbek oluşumu sağlanıyor.

Aynı şekilde bu zürafanın içine de 3 tane pırpır geçiriliyor. Ondan sonra 6 zürafanın üzerine zürafa yapılarak işlemlere devam ediliyor. Bir zürafa atlanıp diğerine batmak suretiyle küçük bir göbek oluşumu sağlanıyor. Göbeğe tekrar batmak suretiyle geri dönüş sağlanıyor. Bu noktada buraya 3 tane sinek kanadı oluşturuluyor. Yapılan tüm bu işlemlerin baştan itibaren aynı şekilde uygulanması sonrasında yazma kenarı boyunca diğer ara motifler de uygulanıyor.

Keloğlan Motifinin İşlenişi

Sap noktasında Keloğlan motifinin yapım aşamasına geçiliyor. Farklı renkteki oya ipi sol baştaki sinek kanadının üst tarafına sabitlenmesi sağlanıyor. Her zürafada oya ters çevrilerek bu noktaya üst üste gelecek şekilde 8 zürafa uygulanıyor. 7. ve 8. zürafa diğer zürafalarla arada bir miktar boşluk kalmak suretiyle aynı şekilde uygulanıyor. Daha sonra ise bu 7. ve 8. zürafa içine batmak suretiyle sık iğne dolumu yapılıyor. Diğer iki sinek kanadı da aynı şekilde motif işlenmesi ile model tamamlanmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Estetik Üçlü Dut Oyası Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
4 Paylaşımlar
Paylaş3
Tweetle
Pin1
Paylaş
Paylaş