Kolay Örgüler

Çeyizlik Takım Kare Lif Yapımı

Çeyizlik Takım Kare Lif Yapımı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Çeyizlik takım lifler aynı model ya da motif kullanılarak birden fazla lifin yapıyla oluşur. Çeyiz için kullanılacak olmaları sıradan liflere göre daha şık, özenli, kullanışlı tasarlanmalarını gerektiriyor. İnce işçilik gerektiren oyalamalar ve tığ işleri bu tasarımlar için ideal görülüyor.

Sadece Anadolu halkı değil neredeyse bütün kültürlerin mensupları çeyizi, evlilik hazırlığını kutsal ve değerli bulurlar. Dolayısı ile bu konuda her şey ekstra önem arz eder. Çeyizlik takım kare lifler ise bu değere layık görülebilecek modellerdir.

Çeyizlik Takım Kare Güllü Lif Yapılışı
Çeyizlik Takım Kare Güllü Lif Yapılışı
Çeyizlik Takım Kare Lif Yapımı
Çeyizlik Takım Kare Lif Yapımı

Çeyizlik Takım Kare Lif Nasıl Yapılır?

Çeyizlik takım kare lif, kare şeklinde kurulan bütün modeller kullanılarak yapılabilir. Bu yelpaze o kadar genişletilmiştir ki türetilen bazı modellerde süsleme amaçlı kullanılan ürünler, lifin işlevselliğini engelleyebiliyor. Hem kullanışlı hem şık bir takım kare lifin yapılış aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • İlk fıstığı yapmak için 3 adet zincir çekilir ve ortadaki zincire 3 ya da 4 kere batılarak ilk fıstık oluşturulur ve toplamda 20 fıstık yapılarak kapatılır.
 • 2. sıraya geçiş yapılırken bir fıstık yapılıp kapatılır. Üzerine bir fıstık daha yapılıp kapatılmadan kapalı fıstığın dibine batılarak tekrar fıstık yapılır. Üçüncü fıstık ise bir sonraki fıstığın dibine batılarak yapılır ve üç fıstık birden kapatılır.
 • Bu üçlü fıstık kapatma tekniği yıldız lifin alt yapısını oluşturur.
 • Bütün fıstıklar bitene kadar bu işlem yapılarak sıra tamamlanır.
 • Toplamda yaklaşık 20 sıra kare boyutu yakalanana kadar örmeye devam edilir.
 • Lifin bütün kenarları tığla oyalanarak süslenir.

Daha gösterişli ve farklı bir lif modeli isteniyorsa aynı renk iple ya da renkli iplerle çiçek, topçuk, kalp, saçak gibi motifler yapılabilir. Nakış tarzında işleme yapılarak da isim veya yazı yazılarak lif modeli kişiselleştirilebilir.

Yeni Çeyizlik Takım Kare Lif Yapımı
Yeni Çeyizlik Takım Kare Lif Yapımı
Yeni Model Kolay Kare Lif Örnekleri
Yeni Model Kolay Kare Lif Örnekleri

Çeyizlik Takım Kare Lif İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Çeyizlik takım lif için gerekli malzemeler takımın parça sayısına ve parçaların büyüklüğüne göre değişecektir. Çeyizlik takım kare liflerin bir parçası için yeterli olacak malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • 1 yumak lif ipi
 • Örgü tığı

Süsleme için tercihe göre renkli ipler, kurdele, lif ipinden yapılabilecek motifler, boncuklar kullanılabilir.

Çeyizlik Takım Kare Lif Yapımı 2023

Çeyizlik Takım Kare Lif Yapımı 2023
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Daha Fazla Oku

 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Daha Fazla Oku

 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Etamin Lale İşlemeli Seccade Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ