Kolay Örgüler

Tığ Oyası Uğur Böceği Havlu Kenarı Yapımı

Tığ Oyası Uğur Böceği Havlu Kenarı Yapımı

Tığ oyası uğur böceği havlu kenarı yapımı sağladığı görsellik ve yaratıcılık ile son dönemin en ok tercih edilen modellerinden iri haline gelmiştir.

Tığ Oyası Uğur Böceği Havlu Kenarı Nasıl Yapılır?

İlk olarak dağ kısmı yapılıyor. Daha sonra ki aşamada ise uğur böcekleri ayrı bir şekilde örülerek dağ kısmına eklenmesi sağlanıyor. Tığ oyası uğur böceği havlu kenarı yapımı için el olarak da baloncuklar kullanılıyor. Bu boncuklar böceğin üzerindeki desenlerin yapılması için kullanılıyor.

Tığ Oyasının Dağ Kısmı Yapımı;

Tığ oyasının dağ kısmı, zincir ve kutucukların elde edilmesi ile oluşturulmaktadır. Oluşturulan dağın üzerindeki kırmızı şerit için tırabzanlarla dolgu oluşturulmuştur. Gerçekleştirilen basamaklı kısım da artırma ve eksiltme yaparak elde ediliyor.

Tığ Oyasının Uğur Böceği Kısmı Yapımı;

Uğur böceği motifinin kırmızı gövde kısmı ise geniş bir zincirle halka haline getirilip iç kısmının tırabzanlarla doldurulması ile ortaya çıkarılıyor. Dış noktasındaki kutucuklu kısımlar ise zincirlerle meydana getirilmiş ve tepelerine pimpirikler örülmesi ile görsellik sağlanmıştır. Gövde kısmının üstünde bulunan siyahlı kafa ve şerit bölümü sık iğnelerle oluşturuluyor. Gözleri ve kanatları kısımları için ise uygun renkte boncuklar uğur böceğine iğne iplikle dikilmesi suretiyle motif tam anlamıyla ortaya çıkarılıyor. Bu şamanda sonra ise en son tığ işi uğur böceği dağ motifine eklenmesi suretiyle oldukça estetik ve ilgi çekici bu model tamamı ile yapılmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Tığ Oyası Mutfak Havlusu Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
5 Paylaşımlar
Paylaş4
Tweetle
Pin1
Paylaş
Paylaş