Kolay Örgüler

Zikzak Örgü Kilim Yapılışı

Zikzak Örgü Kilim Yapılışı

Zikzak Örgü Kilim Yapılışı. Zikzak örgü modelleri daha çok yastık ve battaniyelerde kullanılır. Aynı zamanda bebek örgü modelleri için de vazgeçilmezdir. Bebek yelek, bebek örgü elbise modellerinde hala çok fazla tercih ediliyor. Şimdi de bu hiç modası geçmeyen modeli ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarında kullanacağız. ve detaylı anlatımla zikzak kilim yapılışını öğreneceğiz. Bu örgü kilim ve örgü paspas modellerinde daha çok penye ip kullanılır. En çok beğenilen modeller geometrik ve zikzak örgü kilimler olmuştur. Penye ipten dikdörtgen kilim banyonuza, mutfağınıza veya evinizin herhangi bir köşesine çok farklı bir hava katabilir. Şimdi gelin zikzak örgü kilim modeli nasıl yapılıyormuş yakından inceleyelim;

Zikzak Örgü Kilim Modeli Yapım Aşamaları

 • İlk olarak örmek istediğiniz paspasın uzunluğuna göre zincir çekiyoruz, zikzak örgü modeli biraz çekebildiği için planladığınız uzunluktan biraz daha fazla zincir olmasına dikkat ediyoruz.
 • Zinciri çektikten sonra dördüncü zincirin içine batarak ara kat oluşturuyoruz. Daha sonra yanındaki zincire batarak ikinci bir ara yapıyoruz.
 • İki ara katı yaptıktan sonra yan yana iki zincirin içine batarak son ilmekleri sıkılaştırıyoruz. On tane sıkı zincir yaptıktan sonra zikzak bölümüne geçiyoruz.
 • Alttaki ve kısmına geldiğimizde hemen altına batıp üç zincir çekiyoruz ve sık iğnemizi yapıyoruz. Ve tekrar on tane sık iğne yapıyoruz.
 • Tepe kısmına vardığımızda iki zincir çekip altına batıyoruz ve iki zincir çekip on tane sık iğne yapıyoruz.
 • On sık iğne yaptıktan sonra alt kısma batıyoruz, üç zincir çekiyoruz ve dördüncüde on tane sık iğne yapıyoruz.
 • Yeterli uzunluğa eriştiğimizde dönüş kısmına geliyoruz, dönüş kısmında üç tane zincir çekiyoruz ve terse dönüyoruz.
 • Dönüş yaptıktan sonra orta kısmından dış kısmına bakan yere batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz ve aynı yere bir sık iğne daha yapıyoruz.
 • İki sık iğneyi yaptıktan sonra on sık iğne daha yapıyoruz. İki ilmek atlayıp üçüncüye batıyoruz.
 • İki tane zincir çektiğimiz yere varınca sık iğne yapıyoruz, on tane sık iğne yaptıktan sonra tekrar iki tane atlayıp devam ediyoruz. Gördüğünüz gibi zikzak örgü  kilim yapımı gayet anlaşılır ve kolay.

Tığ İşi Zikzak Örgü Modelleri Nasıl Yapılır

Tığ İşi Zikzak Örgü Modelleri Nasıl Yapılır
 • Yıl Başı Ağacı Amigurumi Yapılışı

  Yıl Başı Ağacı Amigurumi Yapılışı

  Amigurumi tekniği ile yılbaşı ağacı istenilen şekilde yapılabilmektedir. Amigurumi tekniği ile yapılacak olan yılbaşı ağacının süslemesi tamamen kişiye göre değiştirilebilir. Yılbaşı amigurumi yapılışı uzun sürebilmektedir. Farklı süslemeler yaparak gerçek yılbaşı ağacı için süsleme yapılması da mümkündür. Yılbaşı ağacının yapılma biçimine bağlı olarak amigurimi yapılışı çeşitlendirilebilmektedir. Amigurumi yılbaşı ağacı tarifi özellikle yeni yıl döneminde sık sık […]

  Daha Fazla Oku

 • Amigurumi Gemi Yapılışı

  Amigurumi Gemi Yapılışı

  Amigurumi ile gemi yapmak isteyen kişiler için özel tarif ve yönlendirmeler bulunur. Amigurumi ile gemi yapmayı hedefleyen kişilere farklı özeliklerde elyaf boncuklar, tığ ve ip gerekmektedir. Amigurumi ile yapılacak olan modele bağlı olarak kullanılan tığ oranı değişmektedir. Her tığ için belirlenmiş sayılar bulunur ve bunlar kalınlığı belirler. Dolayısı ile Amigurumi yöntemi ile gemi yapmak isteyenlerin […]

  Daha Fazla Oku

 • Adım Adım Amigurumi Robot Tarifi

  Adım Adım Amigurumi Robot Tarifi

  Amigurumi robot yapılışı için gereken malzemeler alındıktan sonra örgü aşamasına geçilebilir. Amigurumi yöntemi ile yapılan robot farklı modellerde olabilmektedir. Standart boyutlarda ve renklerde yapılacak olan bir Amigurumi robot tarifi kısa süre içerisinde tamamlanabilir. Kullanılma biçim ve yöntemlerine bağlı olacak şekilde robot tarifi aksesuar olarak da örülebilmektedir. Amigurumi robot tarifi için kişilerin adımları izlemesi önerilir. Amigurumi […]

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Petek Örgü Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin
Paylaş
Paylaş