Kolay Örgüler

Ender Saraç Diyet Listesi 7 Günlük

Ender Saraç Diyet Listesi 7 Günlük
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Son yıllarda teknolojinin insan hayatına daha çok yerleşmesi ile birlikte birçok insan hayatlarının durağan ve hareketsiz olduğundan şikayetçi olmaya başlamıştır. Bu hareketsizlik durumu Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede yüksek kilo ve obezite sorununu da beraberinde getirmiştir. Sağlıklı bir hayat sürmek isteyen ve yüksek kiloları ile savaşmak isteyen insanlar sağlıklı yaşam için neler yapmaları gerektiğini araştırmaya başlamışlardır. Uzmanlara göre sağlıklı yaşamın anahtarı olan üç temel etken vardır. Bunlar sağlıklı ve dengeli bir beslenme, düzenli spor ve hareketli bir yaşam biçimidir. Sağlıklı bir yaşam için spor salonlarına giden, doğada spor yapmaya çalışan ya da herhangi bir spor dalı ile uğraşan insanlar kimi durumda yaptıkları sporun sonucunu alamamaktan şikayetçi olabilirler. Bu duruma sebep olan etken çoğu durumda beslenmenin düzensizliği olmaktadır. Diyet uzmanlarından Ender Saraç, bu duruma çözüm bulabilmek için yeni geliştirdiği yedi günlük diyet listesini sizlerin bilgisine sunuyor.

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı Dengeli Beslenme

İnsanlar diyet kavramını duyunca kendilerini geri çekme eğiliminde olabilirler. Çünkü bugüne kadar çeşitli çevrelerden duydukları farklı farklı diyet listeleri kişinin sevmediği yiyecekleri yemeye zorlarken, sevdiği yemekleri tamamen kesince insanlar beslenmeden soğudular. Diyet anlam açısından bakıldığında aslında bir beslenme biçimidir. Açıklamak gerekirse her insanın yeme alışkanlığı aslında o kişinin diyetidir. Durum böyle olunca sağlıklı bir yaşam için geçici diyet listeleri ile hem vakit kaybedip hem de yemek yemekten kendilerini soğutmak yerine insanlar beslenme alışkanlıklarını sağlıklı alternatifler ile değiştirmeleri gerekir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmak ömür boyu sağlıklı bir yaşama kapı açar. Bu nedenle sizleri yemek yemekten soğutmayacak, sevdiğiniz yemeklerden de yiyebileceğiniz beslenme alışkanlıklarını edinmek uzun vadede oldukça faydalı olacaktır. Bunun için sağlıklı beslenme kavramının ne olduğuna da bir açıklık getirmemiz gerekir.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Sağlıklı beslenmenin temeli aslında her besin çeşidinden dengeli bir şekilde almaktır. Besinler makro besinler ve mikro besinler olmak üzere kabaca ikiye ayrılabilir. Mikro besinler vücudun iç dengesinin sağlanması ve canlılığın sürdürülebilmesi için gereken vücut içi tepkimelerinin gerçekleşebilmesi için gerekli olan vitaminler ve minerallerdir. Küçük gibi görünse de her vitamin ve mineralin vücutta oynadığı çok büyük rolleri vardır. Bir vitamin ya da mineral eksikliği bile kolayca hastalanmamıza neden olabilir. Makro besinler ise vücudun hareketi sağlayabilmesi ve bazal işlevlerin gerçekleşebilmesi için gerekli enerjinin alındığı karbonhidrat, yağ ve proteinlerdir. Karbonhidratlar genel olarak enerji vermek için kullanılırken yağlar hormon sistemin düzenlenmesinde, proteinler ise kas sisteminin gelişmesinde kullanılan besinlerdir. Bütün bu bilgiler ışığında dengeli beslenme için bütün bu besinlerin yeteri kadar alınması gerekir.

Dengeli Beslenme İle Kalori Kontrolü Nasıl Yapılır

Dengeli beslenme konusunu duyan insanlar bu beslenme alışkanlığı ile nasıl kilo kontrolü yapacaklarını merak etmektedirler. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu işlenmiş besinlerdir. Günlük hayatta birçok insanın sıklıkla tükettiği ve şeker ağırlıklı olan tatlılar, şekerlemeler, çikolatalar, bisküviler, pasta ve kekler küçük porsiyonlar ile oldukça fazla kalori içermektedir. Bir porsiyon pasta çoğu insana yeterli gelmediği için genellikle insanlar birden çok porsiyon tüketmektedir. Bu durumda alınması gereken kalori miktarından çok fazla alındığı için vücutta yağ olarak depolanır. Bu sorunun önüne geçmek için sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığında bu çeşit işlenmiş ve şeker oranı yüksek besinlerin tüketimi yapılabiliyorsa kesilmeli, yapılamıyorsa mümkün olduğunca en aza indirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Şeyda Coşkun Diyeti ile 3 Günde 4 Kilo Ver başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ