Kolay Örgüler

Makrome Kolye Yapımı

Makrome Kolye Yapımı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Makrome Kolye Yapımı. Arapça bir sözcük olan makrome, herhangi bir araç gereç kullanmadan elle yapılan ve birbiri arasından dolaştırılarak yapılan bir tür örgü sanatıdır. İnsanların ilk düğümü neden ve ne zaman attığı kesin olarak bilinmemekle birlikte sarmaşık veya lifleri birbirine bağlamak ihtiyacı ile ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Makrome iplerin genellikle iki çeşit türü kullanılır. Bu ipler doğal ipler ve sentetik ipler olmak üzere ayrılır.

Genel olarak %100 pamuk olan ipleri tercih etmeliyiz. Çünkü makrome çalışırken sentetik iplerden toz çıkabiliyor ve bu tozlar boğaz ağrısı, gözlerde yanma gibi sorunlara sebebiyet verebiliyor. Sağlık açısından da doğal ipler daha çok tercih edilmelidir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz makrome model bir kolyeyi istediğiniz bir iple yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemelerimiz ip ve sabit bir yerdir. Yapım aşamaları ise şu şekildedir;

 1. Yaklaşık bir metre ip kesip bu ipi sabitleme ipi olarak kullanıyoruz. 60 cm’lik altı tane ip kesiyoruz.
 2. 60 cm’lik altı tane ipimizi ikiye katlayarak sabitliyoruz.
 3. Başlangıç düğümü atıyoruz. İplerimizi başlangıç ipine sabitledikten sonra her birine kare düğümler atmaya başlıyoruz.
 4.  İlk sıra kare düğümleri yaptıktan sonra toplu düğüme geçiyoruz.
 5. Baştaki iki taneyi bırakıp sonraki sırada olan dört ipi alıyoruz, kare düğüm atıyoruz.
 6. Daha sonra onun yanındaki dört ipi alıp kare düğüm atıyoruz.
 7. Üçüncü sıraya geçiyoruz. İlk dördünü bırakıp sonrakileri alıyoruz ve bir tane kare düğüm atıyoruz. Bir üçgen oluşturduktan sonra sarmal düğümlere geçiyoruz.
 8. Bir ipimizi alıp sabit tutup paralel bir şekilde düğümleri atmaya başlıyoruz. En baştakini alıp standart düğümleri atmaya devam ediyoruz. Boşluk oluşturmak istemiyorsak birbirlerine bağlıyoruz.
 9. İkinci sıra için yine ipimizi sabit tutup kare düğüm yapmaya devam ediyoruz. Eliniz alıştıktan sonra daha hızlı örebilirsiniz.
 10. Bu  işlem bittikten sonra eşit bir pay bırakıp kesiyoruz. Sonra diğer taraftaki iplerimizi de ilk tarafı dikkate alarak kesiyoruz.
 11. Kestiğimiz yerlerden tek tek açabilirsiniz. Daha sonra açtığımız ipi tarayabilirsiniz. Önce uçlardan başlayıp sonra yukarıya doğru gitmeniz doğru olacaktır. Makrome kolyeniz hazır.

Kolay Makrome Kolye Yapılışı

Kolay Makrome Kolye Yapılışı

Bir önceki yazımız olan Salopet Elbise Nasıl Dikilir? başlıklı makalemizde elbise ve salopet hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ