Kolay Örgüler

Motifli Tığ İşi Runner (RANIR) Yapımı

Motifli Tığ İşi Runner (RANIR) Yapımı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Motifli Tığ İşi Runner Yapımı. Son dönemler çok revaçta olan runner modelleri ile evlere farklı bir hava getirerek daha modern gösteren runnerlar sayesinde sizler de tığ işi runner modellerinden yaparak modern görünümlü masa örtüleri yapabilir ve evinizde modern bir görüntüyü yakalayabilirsiniz. Farklı renk ve motifler ile herkese ve her kesime hitap eden runner modelleri sizlerin de vazgeçilmezi olacaktır.

Tığ İşi Runner İçin Gerekli Olan Malzememler

Tığ işi runner modeli için gerekli olan malzemeler 3.5 numara tığ ile istediğiniz renkte polyester makrome bir iptir. Ancak dilerseniz polyester makrome ip yerine pamuklu makrome ip de kullanabilirsiniz. Tığ işi runner modelimiz 10 parça çiçekli motiften oluşuyor. 4 parçası küçük boy oluyor. Bir de orta boy motifimiz var. Tığ işi runner modelimize başlamadan önce bir adet çakmak ve kullanacağınız ipin renginden farklı olarak bir küçük ip kesin. Bu ipi ayraç amaçlı kullanacağız. Aynı şekilde polyester ip kullanacak olanlar için ipin ucu açılmasın diye çakmak ile yakma işlemini yapacağız.

Tığ İşi Runner Nasıl Yapılır?

Öncelikle ipimizi sihirli halka yapıyoruz. Bunun için ipi parmağımıza doluyoruz ve tığa dolayacağımız kısmı kendimiz halka şekline getiriyoruz ve tığımızı halkanın içerisinden geçiriyoruz ve tığın üstüne ip alıp sık iğne yaparak sihirli halkayı tığa sabitliyoruz.  Daha sonra dairenin içerisine 12 adet sık iğne yapıyoruz. Sık iğneyi yaptıktan sonra halka yaptığımız ipin kısa kalan ipini çekiyoruz ve sihirli halkayı ilk yaptığımız sık iğneye batıp kaydırma yöntemi ile kapatıyoruz. Böylece birinci sıra bitmiş oluyor.

Şimdi işaret ipimizi tığımızın dibine koyuyoruz ve 2. sıranın başında 3 zincir çekiyoruz. Hemen yanındaki sık iğneye 2’li tırabzan yapıyoruz. 2’li tırabzan yaparken tığda 3 tane ilmek kalıyor önce ikisini daha sonra geriye kalan diğer ikisini çekiyoruz. Sık iğnelere batmadan önce 2’li tırabzanların arasına bir zincir çekiyoruz. Bu işlemi sıra bitinceye kadar uyguluyoruz.

3. sıraya başlarken 12. 2’li trabzanımızı ilk başta çektiğimiz 3 zincirin başına batıp kaydırma yöntemi ile kapatarak 2. sırayı kapatmış ve 3. sıraya geçmiş oluyoruz. 3. sıraya ise tekrar 3 zincir çekerek başlıyoruz. Daha sonra tığa ipi 2 kez doluyoruz ve ilk deliğimizin içine batıyoruz. Battıktan sonra tığdaki ilmeğin ilk ikisini çekiyoruz ve tığda 3 ilmek kalıyor. Sonra yine ipi tığa 2 kez doluyoruz ve aynı deliğin içine batıp tığı yine aynı şekilde çıkarıyoruz bu sefer tığda 5 ilmek kalıyor ve sonra yine tığa 2 kez ipi dolayıp aynı deliğe battıktan sonra aynı işlemi uyguluyoruz ve tığda 7 ilmek kalıyor. En son kalan bu 7 ilmeğin hepsini aynı anda çıkarıyoruz ve 2 zincir çekiyoruz. Bu şekilde 3. sırayı da bitirmiş oluyoruz. Son yapmış olduğumuz tırabzanı ilk yapmış olduğumuz tırabzanın içine batarak kaydırma yöntemi ile kapattıktan sonra 4. sıraya geçiyoruz.

Tığ İşi Runner Modelinde Son Sıra

4. sırada 1 zincir çekerek  başlıyoruz ve aradaki deliklere 3 tane sık iğne yapıyoruz. Tırabzanların tepelerine de 1 zincir yapıyoruz. Sıra bitinceye kadar bu işlem tekrar ediyor. Sıranın sonu sık iğne ile bitiyor. En son ki yaptığımız sık iğneyi daha sonra ilk başlamış olduğumuz zincirin içine batarak kaydırma yöntemi ile kapatıyoruz. Ve ipimizi kesiyoruz. Uzun kalan ipi tığ yardımı ile sık iğnelerin arasından geçirerek saklıyoruz. Gizlemiş olduğumuz ipin ucu daha sonra açılma, sökülme yapmasın diye çakmakla ucunu yakıyoruz. Böylece ilk çiçek motifimiz bitmiş oluyor. Bu küçük çiçek motiflerinden 4 adet yapıyoruz.

Kolay Motifli Runner Yapılışı

Kolay Motifli Runner Yapılışı

Bir önceki yazımız olan Acemiler İçin Kolay Tığ Oyası Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ