Kolay Örgüler

Tığ İşi Kalem Oyası Yapılışı

Tığ İşi Kalem Oyası Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Tığla kalem oyasının yapılışı için şu adımların izlenmesi gereklidir:

 • Oya yapılacak olan yazmanın oyası nereden başlanacaksa tığ ile tığ battı yerinden giriş yapılır.
 • Daha sonra 4 ilmek yapılır ve son ilmek genişletilerek kaleme sabitlenir.
 • Kaleme sabitlenmiş olan yerde kalan 4 zincirin 3. Yani sondan bir önceki ilmeye ip batırılır ve işleme bu şekilde devam edilir.
 • Yazmanın sonuna gelene dek aynı işleme devam edilir ve en sonunda bitirilir. Tığ işi kalem oyası yapılışı zor gibi görünse de aslında oldukça kolaydır.

Tığ İşi Kalem Oyası Ne İle Yapılır?

Tığla kalem oyası malzemeleri, şöyle sıralanmıştır:

 • Oyasız bir yazma
 • Bir kalem
 • Oya tığı (ince)
 • Oya ipi

Bu 4 malzeme ile beraber istenen her yazma veya baş örtüsü için kolaylıkla tığ işi kalem oyası yapılabilir.

Kalem Oyası Modelleri Nelerdir?

Tığla yapılan kalem oyaları, aslında çok sayıdadır. Tığ işi kalem oyası yapılışı, her yöreye göre değişiklik göstermesinden dolayı yapılan kalem oyalarının modelleri genellikle görsel olarak bilinirler. Kalem oyası ile beraber çok sayıda çeşitli şekillerde çiçekler yapılmaktadır. Bu çiçekler ile yapılmış kalem oyalarının hepsinin ismi de birbirinden farklıdır.

Kum Boncuklu Kalem Oyası Nasıl Yapılır?

Kalem oyasının boncuklu yapılışı için öncelikle hangi modelde kalem oyasının yapılacağına karar verilmesi gereklidir. Günümüzde çok fazla sayıda kalem oyası çeşidi vardır ve hemen hemen hepsi için de boncuk kullanılabilir. Kum boncuklu kalem oyaları yapılırken kullanılan asıl mantık, kalem oyasının yapılmasının ardından kalem çekildiğinde kalan boşluklara boncuk işlemesinin yapılışıdır. Yani, boncuklar modellerin çoğunda kalem oyasının kalem kısmının bitişinden sonra oyaya işlenir. Ancak bazı modellerde de henüz oya işlemesi yapılırken boncuklarının işlenmesi gereklidir. Bu ayrımın olmasından dolayı hangi model işleme yapıldığı önemlidir. Tığ işi kalem oyası yapılışı için boncuklar eğer oya esnasında kullanılacaksa ipe önceden geçirilmelidir. Ancak sonradan eklenecek bir modelse boncuklar farklı bir ip yumağına geçirilerek, oya bitiminden sonra oyaya işlenmelidir.

Mutlaka Yapmanız Gerek Çok Beğenilen Kalem Oyası

Mutlaka Yapmanız Gerek Çok Beğenilen Kalem Oyası
 • Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Bebekler İçin Kruvaze Patik Yapımı Bir önceki yazımız olan Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Kolay ÖrgülerHer gün yeni bir örgü modelini sizinle paylaşmaktayım. Her gün yeni bir örgü modeli öğrenmek için ziyaret ediniz.

  Daha Fazla Oku


 • Balonlu Çocuk Ceket Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Balonlu çocuk ceketi yapmak isteyenler bir ters bir düz olarak ördükleri ceketin üzerine balon deseni ekleyebilir. Daha kabarık bir model isteyenler 2 ters bir düz olan modeli de tercih edebilirler. Bu durumda istedikleri renk ile ya da renkler ile hırkayı ölmeleri tamamlandıktan sonra üzerine balon desenleri örmeleri mümkündür. Balon desenleri genellikle bakır, […]

  Daha Fazla Oku


 • Arı Kovanı Yelek Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Arı kovanı modelinde yelek yapmak isteyenlere yönelik birbirinden farklı tarifler bulunsa da orijinal örgü modeline ulaşmak önemlidir. Arı kovanı yelek yapılışı için öncelikle gerekli malzemeleri düzenlemek gerekir. Malzemelere sahip olan kişiler aşağıdaki tarife bağlı kalarak arı kovanı yelek yapabilir. Çoğunlukla bebekler ve çocuklar için yapılan arı kovanı yelek modeli örgü modelleri arasında […]

  Daha Fazla Oku


Bir önceki yazımız olan 2021 Yılı Tığ İşi Çeyizlik Oya Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ