Kolay Örgüler

İğne Oyası File Kenar Yapılışı

İğne Oyası File Kenar Yapılışı
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

İğne oyası file kenarı, geçmişten günümüze sıklıkla kullanılmakta bir örgü modelidir. Hem yapılışı kolay olan hem de kullanıldığı alanları şık ve estetik gösteren bu iğne oyası çeşidinin kullanım alanı da oldukça geniştir. Özellikle çeyizlerin vazgeçilmezi olan iğne oyası file kenarı, adı üstünde iğne ve iplik yardımıyla yapılır. İğne oyası file kenar yapılışıson derece kolaydır ve zaman almaz.

En Güzel Model İğne Oyası File Kenar Yapılışı
En Güzel Model İğne Oyası File Kenar Yapılışı

İğne Oyası File Kenar Yapım Aşamaları

İğne oyası file kenar yapılışı aşama aşama aşağıda belirtilmiştir.

 • Öncelikle işaret ve orta parmağa ip sarılır. İpin birleştiği yere düğüm atılır ve bir yuvarlak oluşturulur.
 • Bu yuvarlağın içine çevirerek bir adet zürafa yapılır.
 • Daha sonra bu zürafanın içine iğneyi batırarak bir zürafa daha yapılır. Bu işlem filenin boyutu ne kadar isteniyorsa o kadar tekrar edilir.
 • File çevrilerek diğer sıraya geçilir.
 • Sıra sonuna kadar zürafa yapmaya devam edilir.
 • File yine çevrilir. Herhangi bir arttırma yapmadan sürekli bu işlem tekrar edilir.
 • Yapılan zürafaların üstüne sıra bitene kadar zürafa yapmaya sürekli devam edilir.
 • Bu işlem devam ettikçe file oluşmaya başlar.
 • İğne oyası file istenilen büyüklüğe ulaşana kadar bu işlem devam eder. İğne oyası file kenar yapılışı bu aşama ile sonlanmış olur.

İğne oyası file kenarı yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. İğne oyası file kenarı, ne çok sıkı ne de çok gevşek yapılmalıdır. Orta sıkılıkta olmalıdır. Eğer ip artarsa bir makas yardımıyla bu ipler temizlenir. Dilenirse filenin içine farklı motiflerde işlemeler de yapılabilir.

Farklı Model İğne Oyası File Kenar Yapılışı
Farklı Model İğne Oyası File Kenar Yapılışı

İğne Oyası File Kenarı Kullanım Alanları

İğne oyası file kenarı, geçmişte hobi ve ihtiyaç amacıyla yapılırdı. Günümüzde bunu kazanç haline dönüştüren insanlar da mevcuttur. Kermeslerde büyük ilgi gören bu el işinin yapılışı da oldukça kolaydır. Kullanım alanı ise günden güne yaygınlaşmaktadır. İğne oyası file kenarı tülbentlerde, havlu kenarlarında, masa örtülerinde, yatak örtülerinde sıklıkla kullanılarak bu eşyalara estetik bir görünüm katar. Bunların yanı sıra otellerde, hediyelik eşya dükkanlarında, çeyizlik eşya satan mağazalarda da sıklıkla rastlanılan bir modeldir.

Yeni Model İğne Oyası File Kenarı
Yeni Model İğne Oyası File Kenarı

İğne Oyası İle Kolay File Yapmanın Püf Noktaları

İğne Oyası İle Kolay File Yapmanın Püf Noktaları
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Tek Renk Yazma Oyası Anlatımlı Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ