Kolay Örgüler

İşlemeli Seccade Modelleri

İşlemeli Seccade Modelleri
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

İşlemeli seccade modelleri her ne kadar eskisi kadar kullanılmasa da hala unutulmuş sayılmazlar. Özellikle geleneklerine bağlı kalmak ve kendinden sonraki nesillere aktarmak isteyenlerin diri tutmaya çalıştığı işlemeler en çok çeyiz sandıklarında görülür oldu.

İbadet ederken ruhun daha doygun bir hisle hareket etmesi için özenli araç gereçlerin kullanılmasının önemi unutulmamalı. Yeni nesil gençler, işlemeli seccadeler dahil tüm özen gerektiren eşyalardan uzak durmaya çalışıyor. Hayattan anlar ayırıp seccadeye bakarak yapılan ibadetlerin güzelleştirilmesi ve zenginleştirilmesi için alnın konulduğu seccade ilham ve huzur verici olmalıdır.

İşlemeli Seccade Modelleri Yapımı
İşlemeli Seccade Modelleri Yapımı
İşlemeli Seccade Modelleri
İşlemeli Seccade Modelleri

İşlemeli Seccade Modelleri Nelerdir?

İşlemeli seccade modellerini öğrenmek ya da uygulayabilmek için en başta hangi tekniğin kullanılacağına karar verilmeli. Türk kültürünün sahip olduğu işleme sanatlarının çeşitliliği seccade işleme modellerine de yansımıştır. En sık kullanılan işlemeli seccade modelleri şunlardır:

 • Etamin işlemeli seccadeler: en sık kullanılan ve kolayca yapılabilen seccade modelleridir.
 • Kurdele işlemeli seccadeler: nakış iplikleri yerine kurdelelerin kullanıldığı bol renkli modellerdir.
 • Nakış işlemeli seccadeler: nakış işlemesi el işlemeleri için kullanılan genel tabirdir.
 • Tel kırma işlemeli seccadeler: ip yerine özel teller kullanılarak tel kırma iğneleriyle işlenen modellerdir.
 • Dantel işlemeli seccadeler: daha çok işlenmiş olan dantellerin seccadelere aplike edildiği modellerdir.
 • Makine işlemeli seccadeler: özel makineler kullanılarak yönlendirilebilir motiflerin işlendiği modellerdir.
İşlemeli Seccade
İşlemeli Seccade

İşlemeli Seccade Modelleri Satılır Mı?

İşlemeli seccade modelleri işleme sanatlarının terk edilmesiyle zor ulaşılan ürünler haline geldi. Geçmiş zaman dizi ve filmleri, kahramanları, sanatları gündeme geldikçe de geleneksel işlemeli seccade modelleri ilgi ve talep görmeye başladı.

İşleme sanatlarını bilen çık fazla kişinin olmaması bu alanda bir pazar yaratmış oldu. İşlemeyi bilmeyenler ya da yapmak istemeyenler para karşılığında işleme seccadeleri yaptırabiliyorlar. Kimi zaman direkt işlenmiş seccadeyi satan işlemeciler, bazen de sadece işlemeli seccade modelini tasarlayarak satabiliyorlar.

İşlemeli Seccade Örnekleri
İşlemeli Seccade Örnekleri

İşlemeli Seccade Modelleri Günah Mı?

İşlemeli seccade modelleri işleme motifine göre namazın huşu kılınmasında engel oluyorsa düz bir seccade seçilmesi daha faziletlidir. Namazın farz olduğu İslam dininde önünde ya da üzerinde namaz kılınmaması gereken motifler bellidir. Yasaklanan motif ya da silüetler işlenmediği sürece, işlemeli seccade modelleri günah değildir.

Yeni İşlemeli Seccade Modelleri
Yeni İşlemeli Seccade Modelleri

Yeni Başlayanlar İçin Etamin İşlemeli Seccade Modelleri

Yeni Başlayanlar İçin Etamin İşlemeli Seccade Modelleri
 • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  Daha Fazla Oku

 • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  Daha Fazla Oku

 • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

  Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

  Daha Fazla Oku

Bir önceki yazımız olan Keçeden Seccade Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ