Kolay Örgüler

Dash Diyeti

Dash Diyeti
Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.

Dash Diyeti, hayat boyu sağlıklı beslenmek için özellikle de yüksek tansiyonu önlemek için uygulanan bir diyet programıdır. Bu diyette önemli olan küçük porsiyonlarla beslenmektir. Tüketilen  besinlerde yine amaç kan basıncını yükseltecek yiyeceklerden uzak durmaktır. Olmazsa olmaz kural tuzun bu beslenme içerisinde yerinin minumum düzeylerde olması gerektiğidir.

Yüksek tansiyon hastalığı ile yaşamaya çalışanların, yüksek kolesterol sorunları ile baş etmeye çalışanlar için bu diyet iyi bir çözümdür. Beraberinde kilo da verilir. Amaç toplam yağ miktarını azaltıp, tuz tüketimini sınırlamak üzerinedir.

Dash Diyeti

Dash Diyetinde Neler Vardır?

Dash diyetinde tuz, doymuş yağ, şekerli gıdalar ve kırmızı et azaltılırken; meyve ve sebze, düşük yağda süt ve süt ürünleri, tahıl ürünleri, balık, tavuk ve kuruyemiş gelir. Hedef nokta kırmızı et ve tuzdan uzaklık; tahıla ve meyve sebzeye dönüştür.

Dash diyetinde gün içerisinde sebze ve meyve tüketimi 8 porsiyon, düşük yağda süt ve süt ürünleri 3 porsiyon, balık ve kümes hayvanları 2 porsiyon şeklinde paylaştırılmalıdır. Dash diyetinde tuz alımına engel konulurken, kalsiyum ve magnezyum alımı arttırılmalıdır. Baklagiller, kuruyemişler hem kansere hem kalp hastalıklarına karşı koruyucudurlar. Dash diyetinde yaklaşım yağdan uzak ya da azaltılmış; sebze ve meyve bol bir beslenme alışkanlığının belirlenmesidir. Bu diyet lif, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin bir diyettir. Alınan protein düzeyi ile de kolesterol de azaltılır.

Dash Diyetinde Neler Vardır?

Dash Diyeti İle Günlük Alınan Kalori

Dash diyeti ile günlük 2000 kalori alınmaktadır. Bunun başarılabilmesi için porsiyonların düzeltilmesi gereklidir. İhtiyaca göre arttırılıp azaltılabilir. Kilo kaybı da bu diyette hedefe dâhilse günlük kalori alımı 1500’e kadar düşürülebilir. Düzenli egzersiz ile birlikte uygulandığında sonuç çok daha başarılı olacaktır.

Dash diyeti kalori

Dash diyetinde amaç kolestrol düşürmektir. Bilindiği üzere LDL yani kötü kolesterolün yüksek olmaması için tüketilen yiyeceklerin önemi büyüktür. Bu diyette LDL seviyesi %10 civarlarında düşer. Dash diyeti ile beraberinde fiziksel aktivite de yapıldığında LDL ile ciddi bir mücadele verilerek başarı ile bu yoldan çıkılır. Kurallara dikkat edip uygulama tam anlamı ile yapıldığında kalp damar sağlığı korunacak, kan basıncı dengelenecek ve doğru beslenme öğrenilecektir.

Dash Diyeti Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?

Dash Diyeti uygulaması, 14 günlük bir süreci kapsar. Bu süreçte tansiyon değerleri normale inecektir. Bu inişle birlikte sağlık açısından birçok sorunda beraberinde kaybolacaktır.

Dash diyeti ile kemik erimesi, kanser, kalp ve damar hastalıkları, felç ve şeker hastalığına yakalanma risk halleri de azalacaktır. Bu diyette amaç kilo vermek değildir ancak sağlıklı yiyeceklere doğru bir yönelme olduğundan otomatikman kilo da verilir. Dash diyetinde yeme alışkanlıkları kademeli olarak değiştirilmelidir. Meyve ve sebze alışkanlıkları eskiden 1 porsiyonsa artık buna 1 porsiyon daha eklenmelidir. Tahıl tüketimi bu diyette ekstra önemlidir. Dash diyetine fiziksel aktivite de eklenince başarı kaçınılmazdır. Eğer diyet esnasında sıkıntılar yaşanıyorsa bu diyet profesyonel bir destekle sürdürülebilir. Nihayetinde kazanılacak sonuç, hipertansiyonu önlemek, kalp hastalıkları riskini azaltmaktır.

Haftalık Diyet Listesi

Dash Diyetinde Ne Yasak Ne Değil?

Dash diyetinde tavuk, balık, fasulye, meyve ve sebzelere izin vardır. Yasaklar ise kırmızı et, tuz, şeker ve yağdır. Dash diyeti ile birlikte tansiyon düşürülür, kilo kaybı yaşanır, kanser riski azaltılır, kan basıncı düşürülür, metabolik anlamda riskler azaltılır, diyabet riski azalır, kalp hastalıkları riski de azalır.

Dash diyetinin herkes için uygun olup olmadığı konusuna gelince, kan basıncının büyük düşüşü, tuz alımının düşmesi ve tamamen kısıtlanma hali bazen sorunlar yaratabilir. Bu nedenle doktor bilgisi altında bu diyetin uygulanması her zaman için çok daha sağlıklı olacaktır. Dash diyetinde tahılların önemi büyüktür. 6 ila 8 porsiyon tüketilmesi lazımdır. Tahıllar arasında kahverengi pirinç, bulgur, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler gelir.

Dash diyeti listesi

Dash Diyetinde Sebze ve Meyveler

Dash diyetinde sebzeler 4-5 porsiyon olmalıdır. Tüm sebzelere izin verilir. Meyvelerde aynı şekilde aynı oranda porsiyondadır. Meyve Dash Diyetinde önemlidir. Şeftali, çiçek, ananas, mango rahatlıkla tüketilebilir.

Dash diyetinde süt ve süt ürünlerinde yağ oranı düşük olmalıdır, yağsız tavuk dilimleri seçilmelidir, kırmızı et listede çok az olmalıdır, kuruyemiş ve baklagil tüketimine özen gösterilmelidir, doymuş yağlata göre bitkisel yağlar tercih edilmelidir. Ve şeker mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Buna gazlı içecekler de dâhildir. Bütün bunların kapsamında Dash Diyeti bir diyet programı değildir. Sağlıklı yiyecekler tüketmeyi öğrenme programıdır. Sağlıklı beslenerek taze yiyeceklerle yaşam tarzını değiştirmek demektir. Paket olan her türlü üründen uzak durmak demektir.

Dash diyetinde bir hoş geldin sınıfı vardır bir de güle güle sınıfı. Hoşgeldin sınıfında taze sebze ve meyveler, tahıllar, baklagiller, yağsız süt ürünleridir. Tatlı ihtiyacı meyvelerle, ev yapımı reçellerle ya da kuru kayısı kuru erikle giderilmelidir. Güle güle sınıfında ise soslu yemekler, tuz, tatlılar vardır. Bu diyette olması gereken tek şey sabretmektir.

Dash diyeti sağlıklı beslenmeyi destekleyen bir diyet olduğundan güvenilirliği göz ardı edilemez. Bu bir 14 günlük periyottur ve birey yüksek tansiyon problemini yedikleri ile giderebilir. Çok kısıtlayan bir diyet olmadığı için kolayca da uygulanabilmektedir. Diyette evet ve hayırlara uyulduğu müddetçe alınacak sonuçlar da mutluluk verici olacaktır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenilen Dash Diyeti ile aynı zamanda sağlıklı kilo vermekte mümkün olacaktır.

  • 2023 Model Banyo Asma Tavan Modelleri

    Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.2023 banyo asma tavan örnekleri popülariteye göre en çok tercih edilenleri kapsar. 2.023 yılında daha minimal asma tavanlar tercih edilirken ışıklandırmaya da önem verilmektedir. Yapmak hem daha şık bir görüntü sunarken hem de atmosferin tamamen değişmesini sağlar. Dolayısıyla banyodaki döşemeler ve dekorlar değiştirilme dahi asma tavanın ışığı değiştirildiği takdirde büyük bir fark…

  • Düğümsüz Etamin İşleme Tekniği Nasıl yapılır?

    Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğümsüz etamin işleme tekniği son derece kolay bir tekniktir. Bunun için hem el yatkınlığı hem de deneme yanılma yöntemleri gerekir. Düğümsüz etamin yapmak isteyenler düğüm atmadan bitirmeyi de öğrenmelidir. Düğümsüz etamin yönteminde ip sadece kıvrılarak kullanılır ve iğneye geçirildikten sonra düğüm atılmaz. Etamin Nedir? Etamin temelde bir kumaş türüdür. Etamin kanaviçe yapılabilmesi…

  • Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı

    Bizi Sosyal Medyalarda Paylaşın.Düğmeli Ata Yeleği Yapılışı Ata yeleği tarifi yapmak için gerekli malzemelere ulaşmak gerekir. Malzemeler elde dildikten hemen sonra örgü aşamasına geçiş yapılabilir. Düğmeli ata yeleği yapabilmek için daha önceden haraşo tekniğini denemek de önemlidir. Düğmeli ata yeleği yapmak isteyenler uygun ip, şiş ve tekniğe sahip oldukları sürece yeleği kısa sürede tamamlayabilir. Düğmeli…

Bir önceki yazımız olan Şeyda Coşkun Diyeti ile 3 Günde 4 Kilo Ver başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ